Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kedy, keď nie teraz (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Prečo si myslíš, že

tu bude ešte niekoľko rokov rastu?
Už dnes je tu recesia tak je otázka , že kedy ten rast začne?
VW prepúšťa do júna 3000 zamestnancov čo sa dotkne dodávateľských firiem cca viac ako desať tisíc ďaľších. Predpoklad je, že do roku 2021 VW Slovakia prepustí ďaľších 3 až 5 tisíc zamestnancov.
PSA, KIa a už ani Land Rover neberú žiadnych nových zamestnancov až na fluktuačné výnimky čo sa asi rýchlo zmení do júna 2019. USS Košice tak isto už neberie. nové investície neprichádzajú a útok politikov na domáce firmy nijako tomu nepomôže.
 
Hodnoť

Nas stat dlhuje

a ma rozpoctovy schodok. Ak teraz znizi vyber dani, co bude robit v horsej makroekonomickej situacii? Keby sme mali vyrovnany rozpocet a ziadne dlhy, tak by znizenie dani bolo opodstatnene. To vsak nie je sucasny stav, ku ktoremu by som pridal nutnost zlepsit infrastrukturu, skolstvo a zdravotnictvo. Mozno aj armadu.
 

 

Áno, to máš pravdu - rozpočtový schodok, infraštruktúra, školstvo, zdravotníctvo...
Ale takto ti poviem, pokiaľ režim bude vyzbierané peniaze vyhadzovať na korumpovanie voličov (vlaky zadarmo, obedy zadarmo...), nehospodárne vynakladať, ba úplne bezostyšne rozkrádať, dovtedy bude tvoj spôsob uvažovania beznádejne naivný a dovtedy budem za znižovanie dani bez ohľadu na to či sme v recesii alebo v konjunktúre.
Kŕmiť molocha mi pripadá hlúpe a kontraproduktívne.
 

Zijeme v elitistickom

systeme. Ekonomicke elity ovladaju politikov, media a obcanov. Sice rozne zaujmy medzi sebou bojuju, ale sucasne pracuju na udrzatelnosti takeho systemu.

Verejnosti sa hodi kost v podobe vlakov zadarmo a da sa im volit raz za 4-5 rokov. Verejnost vask nemozno uplne devastovat, ako gazda, ktory sa znazil oducit svojho kona od zrania. Apaticka verejnost bez duse a dostojnosti nie je dobra pre spolocnost.

Toho si neuvedomuju extremni liberali na celom svete vratane USA kde polovica obyvatelstva nema 400 dolarov na neocakavane vydavky. Niektori vsak chcu este viac pritvrdit, kresanim vplyvu statu. Snazia sa o kontrolu nad zamestnancami a zakaznikmi firmami na urovni hradnych panov nad nevolnikmi. Ja patrim k tym, ktori si myslia, ze idu prilis daleko a take jednanie moze vyvolat silnu reakciu obyvatelstva, ktore sa bude musiet riesit nasilne. Podla toho, kto vyhra spejeme k fasizmu ci lavicovej totalite. A to je hlupe a kontraproduktivne.
 
Hodnoť

Diletantizmus ...

Kedy, keď nie teraz ?! Skutočne veľmi úsmevné je, že niekto, kto sa pasuje na znalca ekonomiky v dobe, keď svet s obavami sleduje denno denne, kedy ten prepad do recesesie v ekonomike nastane a to sa týka nielen blogera, ale aj nášho ministra financii, už skoro guvernéra národnej banky, prekypujú vrcholným optimizmom. Pán Kazimír si ako najlepšiu reklamu pre svoju osobu vybral nabubrelý a ničím neopodstatnený optimizmus vo forme vyrovnaného rozpočtu aj keď dobre vedel, že je tu hrozba v podobe celosvetovej recesie ekonomiky a autor blogu mu v tom úspešne asistuje. Nie som vyštudovaný ekonóm, ale viem čítať s porozumením a rozumne analyzovať informácie s masmédií ako i ostatné dostupné informácie, z ktorých mi jasne vyplýva, že úvahy o zásadnom znižovaní daní sú veľmi predčasné a nereálne. Možno je to pre verejnosť populárne, ale ja to vidím ako neopodstatnený hazard v dobe, keď je na to ten najmenší dôvod. Určite, znižovanie daní by veľmi pomohlo veľkej časti pracovne činných občanov, kto by si rád neprilepšil, ale ak sa naša spoločnosť nenachádza v období perspektívneho vzostupu ekonomiky / naopak, prognózy vzrastu HDP sa enormne znižujú na celom svete, nielen v Európe /, sú takéto úvahy vrcholom hazardu a naopak môže veľmi rýchlo dôjsť k nielen ekonomickému ale aj celospoločenskému a politickému kolapsu. Súčasná situácia mi pripadá ako ticho pred búrkou, keďže sa sinusoida ekonomiky podozrivo a nenápadne približuje k svojej najnižšej úrovni. Rozhľadenejší odborníci v tomto fachu by skôr uprednostnili umiernenejší optimizmus vo výbere daní a zamerali by sa skôr na efektivitu ich výberu ako aj na udržanie stavu vyrovnaných a udržateľných verejných zdrojov aj za cenu prípadného a temer nutného ale rozumného zadlžovania štátu, ak sú ešte na finančnom trhu možnosti k získaniu dlhodobých a výhodných predajov štátnych dlhopisov. Autor jasá, že sa nám darí, ale otvorená ekonomika našej krajiny je pre nás dosť veľká a nebezpečná nášľapná mína, ktorá nás môže vo vyhranených situáciách dostať do veľkých ťažkostí a problémov, ak rozumne nezvládneme ekonomickú recesiu, ktorá už zrejme klepe na dvere. Rozvaha a sedliacky rozum a nie nezdravý populizmus s možnými obrovskými rizikami, ktoré by mali úplne opačný efekt na našich občanov ako sú úvahy o znižovaní daní v neistej dobe. Iná vec by bola, ak by sa napríklad niektorý politický subjekt vo vládnej koalícii konečne odhodlal k rozumnému znižovaniu daní na základe dobre premysleného znižovanie počtu zamestnancov v štátnej a verejnej správe, čo by malo nastať ako samozrejmosť po rozsiahlej elektronizácii, ktorá bola a je cieľom nielen uľahčiť styk verejnosti s úradmi, ale aj prispieť k ich vyššej efektivite, čo doteraz určite nenastalo. Pretierať medové motúziky popod nos verejnosti bez náležitých rozumných analýz, zdôvodnení a dopadov je číri diletantizmus a teda populizmus ako vyšitý.
 


Najčítanejšie


 1. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 1 597
 2. Katarina Antenozio: Život s koronavírusom 1 472
 3. Mišo Šesták: Maďar naštval Rusa, Slovák na to doplatil 1 137
 4. Stanislav Martinčko: Páni, máme vás i toho dosť! 1 004
 5. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 860
 6. Anton Kovalčík: Sedeli dvaja kamaráti v krčme, 800
 7. Pavel Weiss: Zmena volebného systému môže posilniť regióny 748
 8. INEKO: O (ne)hľadaní zdrojov s prstom v nose 705
 9. Martin Borguľa: Zásobáreň pitnej vody v ohrození, my riešime vášne v parlamente 674
 10. DagmaRA Sarita Poliaková: Si ako tvoja mama, si ako tvoj otec 602

Rebríčky článkov


 1. Lukáš Baloga: Na koronavírus zatiaľ viac doplatili americké trhy. Avšak perspektíva Európy je horšia
 2. Michael Laitman: Tajomstvá čiernej diery
 3. Vladimír Bohm: Problém lídrov krajín, ktorý nemajú deti
 4. Martin Krištoff: Obavy z pandémie tlačia ceny ropy čoraz nižšie
 5. Ľubomír Šuška: Osvietenstvo I.
 6. Judita Vargová: Nefotím sa pri Kuciakovom dome
 7. Miroslav Židek: Úryvok z pripravovanej knihy "Symbol života":
 8. Dušan Seberíni: Lingvistické okienko - holokaust
 9. Jozef Legény: Budeme voliť v ďalších voľbách manifestačne?
 10. Matej Galo: Môj najlepší kandidát v parlamentných voľbách


Už ste čítali?