Kto bude v budúcnosti pracovať v sociálnych službách ?

Autor: Ján Kmeť | 19.9.2016 o 9:58 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  639x

Už viac ako týždeň otriasa Slovenskom prípad zneužitia maloletej klientky v Resocializačnom zariadení v Galante. Vedie sa o tom koalično – opozičný spor o tom kde sú príčiny toho, že sa tento prípad mohol vôbec stať.

Skutočne ide o odsúdenia hodné konanie zamestnanca ( zamestnancov) tohto zariadenia, ktoré výrazne zasiahlo do života maloletej a značne znížilo dôveru verejnosti k zariadeniam sociálnych služieb ako takým.

V tejto súvislosti nie je až tak zaujímavé ako hodnotia tento prípad zástupcovia koalície a opozície, ale zaujímavé je to o čom vôbec nehovoria.  V diskusnej relácie nemenovanej televízie sa k tomuto problému v nedeľu večer  vyjadrili zástupcovia koalície aj opozície. Opozícia prostredníctvom poslankyne Jurinovej hovorí o zlyhávaní sociálneho systému, najmä jeho kontrolných mechanizmov.  Koalícia naopak hovorí, že systém je dobre nastavený, pracujú v ňom odborníci a kontrola je dostatočná. Ak opozícia hovorí o zlyhávaní sociálneho systému, musí zároveň povedať v čom systém zlyháva. Nestačí povedať, že rezort práce, sociálnych vecí a rodiny je zle riadený, aj keď toto tvrdenie môže byť a s najväčšou pravdepodobnosťou aj je pravdivé.  Rovnako ak koalícia hovorí, že sociálny systém je dobre nastavený, toto tvrdenie neobstojí, pretože v tomto rezorte sa dlhodobo neriešia základné problémy jeho fungovania. Áno v sociálnom systéme pracuje množstvo kvalitných odborníkov, ktorí túto prácu robia len preto, lebo ju považujú za svoje poslanie a nevedia si predstaviť robiť niečo iné. Sú to nadšenci pre ktorých je práca v sociálnom systéme srdcovou záležitosťou. Ja osobne poznám množstvo takýchto ľudí. Na druhej strane v tomto systéme pracujú aj ľudia, ktorí za normálnych okolností by v systéme pracovať nemohli. Prečo je tomu tak ?

Dôvodom je nízka prestíž pracovať napríklad v sociálnych službách za tragicky nízke mzdy. Na viaceré pracovné miesta v zariadeniach sociálnych  služieb je dlhodobo veľký problém nájsť nie vhodného, ale akéhokoľvek zamestnanca.  Reálna hrubá mzda sa na viacerých pozíciách pohybuje na úrovni 500 Eur mesačne a preto sa v týchto zariadeniach robí viac nábor  ako výber zamestnancov. Práca v týchto zariadeniach nie je atraktívna, pretože zamestnancom garantuje stav chudoby. Toto sú dôvody pre ktoré sa do zariadení dostávajú i menej osobnostne a odborne zdatní zamestnanci. Aj toto mohol byť dôvod zlyhania konkrétnych zamestnancov v Galante, pretože  išlo o ich ľudské a odborné zlyhanie vrátane zlyhania ich nadriadených. Ak teda opozícia hovorí o zlyhávaní systému, je potrebné povedať, že nízke mzdy a tým nízky záujem o prácu v zariadeniach sociálnych služieb  je hlavným systémovým nedostatkom, ktorý sa už desaťročia nerieši.  Z tohto dôvodu je zároveň tvrdenie koalície o funkčnom sociálnom systéme najmä v oblasti sociálnych služieb zavádzajúce.

Ak  vláda nezačne rýchlo tento problém riešiť, v blízkej budúcnosti sa dožijeme situácie, že o klientov v sociálnych zariadeniach sa nebude mať kto starať.      

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?