Priority budúcej vlády

Autor: Ján Kmeť | 16.3.2016 o 10:14 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  443x

Dohoda o budúcej vláde je na spadnutie. Budúci koaliční partneri sa dohodli veľmi rýchlo, čo vzbudzuje oprávnené otázky a obavy. 

Tá rýchlosť je  zarážajúca, keď si uvedomíme, že sa dohodli dve konzervatívne strany so Smerom, po jeho takmer 10 ročnom škandalóznom vládnutí. Dokonca už máme k dispozícií i programové priority  novej vlády. Niektoré priority majú svoju opodstatnenosť, avšak sú napísané tak všeobecne, že každý si môže konkrétnu prioritu vykladať po svojom. V oblasti pomenovanej – sociálne veci a práca – je takto formulovaných priorít hneď niekoľko. 

Prvou z nich je priorita „adresné sociálne opatrenia“. Po touto formuláciou sa môže skrývať všeličo. Môže ísť o adresnosť pri vyplácaní prídavku na dieťa, pri poskytovaní daňového bonusu alebo aj pri definovaní nároku na „vlaky zadarmo“. Na konkretizáciu týchto opatrení si budeme musieť počkať.

Ďalšou z nejasných priorít je „flexibilita pri poberaní príspevkov pri rodičovskej starostlivosti“ pri ktorej je rovnako ťažko identifikovať konkrétne zámery. To aká to bude flexibilita a či pomôže rodičom s nezaopatrenými deťmi  zostáva otázne. Rodinám s nezaopatrenými deťmi by však určite pomohlo výraznejšie zvýšenie materského na 90 % ich hrubého príjmu pred nástupom na materskú dovolenku a súčasné predĺženie obdobia poberania materského aspoň na 18 mesiacov.

Absolútne neznámou je priorita s názvom „podpora práce v sociálne zaostalých komunitách“. Tu bude zaujímavé ako si budúca vláda predstavuje zvýšenie zamestnanosti príslušníkov týchto komunít. Nesmierne dôležité bude či to budú opatrenie zamerané na udržateľný rast zamestnanosti s každodennou podporou prostredníctvom tzv. tútorov  s udržateľným financovaním i so zapojením súkromných zdrojov alebo to celé skĺzne iba do tvorby dočasných pracovných miest financovaných z národného projektu a po ukončení financovania z projektu, sa bývalí zamestnanci vrátia späť do evidencie úradu práce.  

Medzi konkrétnejšie opatrenia patrí priorita „vytvorenie ďalších 100 tisíc pracovných miest“. Je vysoko pravdepodobné, že opäť ide o vytvorenie dočasných pracovných miest s vysokými finančnými nákladmi, ktoré v konečnom dôsledku evidovaným nezamestnaným nepomôžu si nájsť trvalé zamestnanie. Už v súčasnosti má ústredie práce rozbehnuté národne projekty na tvorbu dočasných pracovných miest v objeme 280 mil. Eur. 

Budúca vláda ďalej sľubuje zníženie nezamestnanosti pod 10 %. Nie je jasné či i budúca vláda má na mysli to virtuálne zníženie nezamestnanosti, ktoré nám tu uplynulé 4 roky prezentovala jednofarebná vláda Smeru. Deklarovaná miera nezamestnanosti vypočítaná z disponibilných nezamestnaných podľa novej metodiky je 10,39 % , avšak skutočná miera nezamestnanosti je 12,18 %. Zostáva iba dúfať, že nová vláda nebude nezamestnanosť znižovať iba na papieri prostredníctvo účelových zmien v metodike, tak ako tomu bolo doteraz.        

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?