100 tisíc nových pracovných miest

Autor: Ján Kmeť | 9.12.2015 o 10:56 | Karma článku: 7,13 | Prečítané:  655x

Vládny Smer nedávno na svojom sneme ohlásil príchod tretieho sociálneho balíčka. Tento sa však bude realizovať, len ako bude Smer v budúcej vláde.

Po skúsenostiach s doterajším vládnutím je jasné, že Smer je schopný všetkého v oblasti míňania peňazí daňových platcov a zadlžovania Slovenska.

Na sneme zaznel okrem iného i sľub vytvoriť do r. 2020 100 tisíc nových pracovných miest. Nikto však zatiaľ nevie ako to chce Smer zabezpečiť a koľko nás to všetkých bude stáť. Do úvahy ako, vyvstávajú otázky typu: Prijme Smer opatrenia na zvýšenie kvality podnikateľského prostredia ? Zvýši vymožiteľnosť práva ? Zníži korupciu ? Odstráni prieťahy v súdnom konaní ? Zníži administratívnu záťaž podnikateľov ? Zmení Zákonník práce tak, aby bol viac flexibilný ?

Je vysoko pravdepodobné, hraničiace s istotou, že NIE. Z tohto predpokladu vyplýva, že Smer nepodporí prirodzený rast počtu pracovných miest, ktoré v ekonomike vznikajú bez finančnej podpory štátu. Tieto pracovné miesta sú najstabilnejšie a štát nestoja nič. Podnikateľ takéto pracovné miesto vytvorí jednoducho preto, lebo ho potrebuje a nečaká na finančnú podporu.

Z doterajšieho spôsobu, ktorý Smer používal pri zvyšovaní počtu pracovných miest na trhu práce môžeme predpokladať, že pôjde o nové pracovné miesta s finančnou podporou štátu. Ak vychádzame s doterajších súm príspevkov na tvorbu dočasných pracovných miest, napríklad v rámci Národného projektu Šanca na zamestnanie, môžeme predpokladať, že výška príspevku na vytvorenie jedného pracovného miesta bude rovnaká t.z. max v sume 513 Eur mesačne. Ak plánuje Smer vytvoriť v priebehu 4 rokov 100 tisíc nových pracovných miest , ročne by ich mal vytvoriť 25 tisíc. Z uvedeného vyplýva, že každý rok bude potrebné zaplatiť 153 mil Eur na tieto pracovné miesta, za 4 roky to bude spolu 615,6 mil. Eur. Toto je suma, ktorá tu ešte nebola. Každého pracujúceho na Slovensku to bude stáť 228 Eur, čo skutočne nie je málo.   

Na záver zostáva len veriť, že Smer nebude súčasťou budúcej vlády, alebo ak áno, že prehodnotí doterajší spôsob zvyšovania počtu pracovných miest na trhu práce.   

           

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?