Priority budúcej vlády

Autor: Ján Kmeť | 16.3.2016 o 10:14 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  417x

Dohoda o budúcej vláde je na spadnutie. Budúci koaliční partneri sa dohodli veľmi rýchlo, čo vzbudzuje oprávnené otázky a obavy. 

Tá rýchlosť je  zarážajúca, keď si uvedomíme, že sa dohodli dve konzervatívne strany so Smerom, po jeho takmer 10 ročnom škandalóznom vládnutí. Dokonca už máme k dispozícií i programové priority  novej vlády. Niektoré priority majú svoju opodstatnenosť, avšak sú napísané tak všeobecne, že každý si môže konkrétnu prioritu vykladať po svojom. V oblasti pomenovanej – sociálne veci a práca – je takto formulovaných priorít hneď niekoľko. 

Prvou z nich je priorita „adresné sociálne opatrenia“. Po touto formuláciou sa môže skrývať všeličo. Môže ísť o adresnosť pri vyplácaní prídavku na dieťa, pri poskytovaní daňového bonusu alebo aj pri definovaní nároku na „vlaky zadarmo“. Na konkretizáciu týchto opatrení si budeme musieť počkať.

Ďalšou z nejasných priorít je „flexibilita pri poberaní príspevkov pri rodičovskej starostlivosti“ pri ktorej je rovnako ťažko identifikovať konkrétne zámery. To aká to bude flexibilita a či pomôže rodičom s nezaopatrenými deťmi  zostáva otázne. Rodinám s nezaopatrenými deťmi by však určite pomohlo výraznejšie zvýšenie materského na 90 % ich hrubého príjmu pred nástupom na materskú dovolenku a súčasné predĺženie obdobia poberania materského aspoň na 18 mesiacov.

Absolútne neznámou je priorita s názvom „podpora práce v sociálne zaostalých komunitách“. Tu bude zaujímavé ako si budúca vláda predstavuje zvýšenie zamestnanosti príslušníkov týchto komunít. Nesmierne dôležité bude či to budú opatrenie zamerané na udržateľný rast zamestnanosti s každodennou podporou prostredníctvom tzv. tútorov  s udržateľným financovaním i so zapojením súkromných zdrojov alebo to celé skĺzne iba do tvorby dočasných pracovných miest financovaných z národného projektu a po ukončení financovania z projektu, sa bývalí zamestnanci vrátia späť do evidencie úradu práce.  

Medzi konkrétnejšie opatrenia patrí priorita „vytvorenie ďalších 100 tisíc pracovných miest“. Je vysoko pravdepodobné, že opäť ide o vytvorenie dočasných pracovných miest s vysokými finančnými nákladmi, ktoré v konečnom dôsledku evidovaným nezamestnaným nepomôžu si nájsť trvalé zamestnanie. Už v súčasnosti má ústredie práce rozbehnuté národne projekty na tvorbu dočasných pracovných miest v objeme 280 mil. Eur. 

Budúca vláda ďalej sľubuje zníženie nezamestnanosti pod 10 %. Nie je jasné či i budúca vláda má na mysli to virtuálne zníženie nezamestnanosti, ktoré nám tu uplynulé 4 roky prezentovala jednofarebná vláda Smeru. Deklarovaná miera nezamestnanosti vypočítaná z disponibilných nezamestnaných podľa novej metodiky je 10,39 % , avšak skutočná miera nezamestnanosti je 12,18 %. Zostáva iba dúfať, že nová vláda nebude nezamestnanosť znižovať iba na papieri prostredníctvo účelových zmien v metodike, tak ako tomu bolo doteraz.        

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?